Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w czerwcowych projekcjach filmowych.
W programie:
04 czerwca 2018 r. - DZIEWCZYNA WE MGLE, reż. Donato Carrisi
11 czerwca 2018 r. - ZIMOWI BRACIA, reż. Hlynur Pálmason
18 czerwca 2018 r. - NOCE I DNIE, reż. Jerzy Antczak - w ramach cyklu „Polscy Mistrzowie Kina”
25 czerwca 2018 r. - WYSPA PSÓW, reż. Wes Anderson
Wszystkie pokazy zaplanowano o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 25 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł
informacje prasowe
DZIEWCZYNA WE MGLE, reż. Donato Carrisi
Producent: Włochy 2017
Gatunek: kryminał
Czas trwania: 128 min.
W odizolowanym od świata górskim miasteczku zaginęła szesnastoletnia dziewczyna. Rodzice są zrozpaczeni, a mieszkańcy zszokowani. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że porywaczem może być ktoś z nich. Przybyły na miejsce agent specjalny Vogel nie ma wątpliwości, że tropi mordercę. I że jest to ktoś z miejscowych. Nie interesują go badania kryminalistyczne, odciski palców i ślady DNA. Vogel wykorzystuje media. Bo ludzie nie potrzebują sprawiedliwości – potrzebują spektaklu. Kiedy poszukiwania nastolatki nie przynoszą rezultatów, bezpodstawnie kieruje swoje podejrzenia na nauczyciela literatury. Vogel ignoruje brak twardych dowodów i brnie w oskarżenia. Kiedy coraz trudniej jest ukryć matactwa w śledztwie, sprawa przyjmuje zupełnie inny obrót.
Trzymający w napięciu thriller wyreżyserował Donato Carrisi, przenosząc na ekran własną bestsellerową powieść. W obsadzie znalazły się gwiazdy europejskiego kina: Toni Servillo („Wielkie piękno”, „Gomorra”), Jean Reno („Leon zawodowiec”, „Ronin”, „Kod da Vinci”) Alesso Boni („Turysta”), czy Greta Scacchi („Powrót do Brideshead”). Na całym świecie sprzedano ponad trzy miliony egzemplarzy powieści Donato Carrisiego.
W listopadzie 2017 roku Sunday Times ogłosił „Dziewczynę we mgle” książką miesiąca.
ZIMOWI BRACIA, reż. Hlynur Pálmason
Producent: Dania 2017
Gatunek: dramat
Czas trwania: 100 min.
Weź haust mroźnego powietrza, zaciągnij się śniegiem – i pozwól sobie na najdziwniejszą podróż zimową, jakiej doświadczyłeś w kinie. Surrealistyczny, absurdalny, zostawiający na białym puchu ślady czarnego humoru film Hlynura Pálmasona zabiera nas do górniczej osady położonej w środku lasu. Mieszkają tu, jak przystało na bajkę, dwaj bracia. Jeden z nich, ten młodszy, pędzi bimber, desperacko tęskni za miłością i powtarza, że każdy ma w sobie ciemną stronę. W świecie filmu jej metaforą jest kopalnia, gdzie światła czołówek z trudem rozpraszają mrok, w którym cicho narasta napięcie pomiędzy pracującymi mężczyznami. Wizyjni, zaskakujący, intensywnie oddziałujący poprzez obrazy Zimowi bracia opowiadają właśnie o tym, co ukryte: o rywalizacji, agresji, pragnieniu zemsty, które wydobyte z kopalni ludzkiej duszy ranią i niszczą. Ale także o tym wszystkim, co może powstrzymać ciemność.
„Pragniemy przyznać wyróżnienie ambitnemu debiutowi fabularnemu, który zrobił na nas duże wrażenie. Film łączy twardą rzeczywistość z wyobraźnią. Można w nim znaleźć zarówno humor (z kamienną twarzą), jak i inwencję w warstwie wizualnej i dźwiękowej. Dzięki tym zabiegom odkrywamy historię o rozpaczliwym poszukiwaniu miłości” - jury FIPRESCI MFF Nowe Horyzonty (Iryna Gordiichuk, Ruben Demasure, Paweł Mossakowski).
„Gdyby bracia Grimm żyli i tworzyli w XXI wieku, „Zimowi Bracia” mogliby być ich autorską, filmową baśnią. To bowiem film z jednej strony fascynująco ponury i mroczny, z drugiej fantazyjny i fantasmagoryczny, w którym posępna poetyka realizmu magicznego miesza się z czarnym humorem i rodzinnym dramatem zamkniętym w odizolowanej społeczności pracowników fabryki cementu gdzieś we wschodniej Danii. Mieszkają oni w rozklekotanych, małych domkach, a rytm ich egzystencji wyznacza praca i związane z nią powtarzalne, małe rytuały. (…)
Hlynur Pálmason dla swojej opowieści doskonale wykorzystuje środowisko odosobnionej fabryki na mroźnym pustkowiu. W „Zimowych Braciach” ma ona wymiar miejsca niemalże mitycznego, gdzie ciemność wykopanych pod ziemią tuneli złowieszczo kontrastuje ze złudnie spokojnymi, białymi połaciami wapiennych pyłów na powierzchni, zaś izolacja służy uwalnianiu się mroku z ludzkiej duszy. Niezwykła jest też struktura tego filmu, gdzie narracja prowadzona jest w pozornie linearny sposób, a mimo to ma się wrażenie paranoicznie wręcz zagiętej czasoprzestrzeni. Zupełnie jak w surrealistycznych baśniach, gdzie zło i nikczemność nie kryją się wcale w ciemności, ale w nieprzeniknionych ludzkich umysłach.” (Kasia with Love, kasiawithlove.com)
„Przez większość filmu jesteśmy świadkami przesiąkniętej aurą zimowego smutku monotonnej pracy w kopalni, której towarzyszy nieustający huk górniczych maszyn. Dialogi, jeśli się w ogóle pojawiają, są lakoniczne. W warstwie wizualnej filmu dominują ujęcia o ograniczonej palecie wypłowiałych barw oraz zaśnieżone krajobrazy. Kontrastują one z przedstawieniami ciemnej kopalni, w której widać jedynie światła górniczych hełmów oraz iskry kilofów uderzających o skały. Zimowi bracia to (...) film o potrzebie zaspokajania najbardziej podstawowych, instynktownych popędów, takich jak miłość, seks czy akceptacja społeczna, ale także zemsta czy rywalizacja. W dziele Pálmasona na docenienie zasługuje przede wszystkim mistrzowsko uchwycona przemysłowa sceneria mroźnej północy. Towarzyszące obrazowi dźwięki natury i maszyn tworzą mieszankę idealną i decydują o realizmie filmu, który według mnie wart jest zobaczenia.” (Kamil Cybulski, Oficjalny Blog Forum Kina Europejskiego Cinergia)
nagrody:
MFF Nowe Horyzonty 2017 - wyróżnienie FIPRESCI;
Camerimage 2017 - najlepszy debiut operatorski;
CPH PIX 2017 - New Talent Grand PIX;
MFF w Locarno 2017 - najlepszy aktor (Elliott Crosset Hove), Europa Cinemas Label,
specjalne wyróżnienie Jury Ekumenicznego;
Seville European Film Festival 2017 - najlepsze zdjęcia;
FF w Salonikach 2017 - najlepszy reżyser, nagroda FIPRESCI;
Bodil Awards 2018 (nagrody duńskich krytyków) – najlepszy film i zdjęcia;
Robert Awards 2018 (nagrody Duńskiej Akademii Filmowej) – najlepszy film, reżyser, aktorzy (Elliott Crosset Hove, Victoria Carmen Sonne, Lars Mikkelsen), zdjęcia, dźwięk, scenariusz, kostiumy, charakteryzacja;
Vilnius Film Festival Kino Pavasaris 2018 - najlepszy debiut
NOCE I DNIE, reż. Jerzy Antczak
Producent: Polska 1975
Gatunek: dramat obyczajowy
Czas trwania: 177 min.
Film nominowany do Oscara w kategorii najlepszego dzieła zagranicznego.
Prawie 23 miliony widzów w Polsce daje mu IV miejsce na liście filmów z największą liczbą widzów w Polsce.
Film Jerzego Antczaka, wybitnego reżysera filmowego i teatralnego, laureata Platynowych Lwów za całokształt twórczości podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2013 roku.
Ekranizacja epopei Marii Dąbrowskiej.
Wybitne role Jadwigi Barańskiej i Tadeusza Bińczyckiego.
Niezapomniana muzyka Waldemara Kazaneckiego.
Piękna opowieść o miłości. Film ukazuje dzieje dwóch pokoleń rodziny Niechciców, ukazane na tle przemian społeczeństwa polskiego w okresie lat 1865 – 1914. Przedstawione we wspomnieniach Barbary, uciekającej z podpalonego przez pruskich żołnierzy Kalińca. Barbara wspomina niespełnioną miłość do Józefa, swoje małżeństwo z Bogumiłem, przeżycia związane z wychowaniem dzieci. Mimo odmiennych charakterów, Bogumił i Barbara spędzają ze sobą całe życie, pomagając sobie w obliczu trudnych czasów zaboru rosyjskiego. Obraz docierania się ludzkich charakterów i uczuć na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Saga rodzinna.
Superprodukcja wyróżniająca się malowniczymi plenerami i pietyzmem odwzorowania realiów epoki.
WYSPA PSÓW, reż. Wes Anderson
Producent: Niemcy, USA 2018
Gatunek: animacja, komedia, przygodowy
Czas trwania: 101 min.
Opowieść o dwunastoletnim japońskim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz wielkiego miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari wykradzionym przez siebie niezwykłym samolotem turbośmigłowym na Wyspę śmieci, by odnaleźć swego ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół i wraz z nimi wyrusza na wielką wyprawę,
która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury.
Animowany film Wesa Andersona, twórcy „Grand Budapest Hotel”, został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2018.
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Drogi użytkowniku! Trafiłeś na archiwalną wersję działu kinowego. Filmowe newsy, bieżący repertuar kin oraz filmotekę znajdziesz w nowej odsłonie serwisu.