Z okazji Światowego Dnia Feministek - w środę (7 listopada) o godz. 19 w kinie Zorza odbędzie się darmowa projekcja filmu "Punk Singer" (dystrybutor Against Gravity). Seans dedykowany jest głównie kobietom, ale kino zaprasza każdą chętną osobę. Ilość miejsc ograniczona. Film udostępnił dystrybutor Against Gravity.
Z racji tego, iż film będzie wyświetlany na małej sali, liczba miejsc jest ograniczona. Darmowe zaproszenia na seans będą do odbioru w biurze kina Zorza od poniedziałku (5 listopada) w godz. 10-17.
O filmie:
"Punk Singer" to film o Kathleen Hanna, amerykańskiej electro-punkowej charyzmatycznej wokalistce zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunksowych piosenek. W latach 90. ubiegłego wieku była silnie powiązana z feministycznym ruchem kobiecym o nazwie Riot Grrrl, związanym mocno ze sceną punkową i grunge’ową. Nazwa ruchu oznaczała nowe pokolenie dziewczyn, a potrójna litera r w wyrazie „grrrl” pochodzącym od angielskiego słowa girl, wyrażała ich gniew na zdominowany przez mężczyzn świat. Kathleen Hanna, podobnie jak inne kobiety z Riot Grrrl, chciała doprowadzić do kobiecej rewolucji. W latach 90. była wokalistką i frontmenką w skrajnie feministycznym emancypunksowym zespole Bikini Kill. W 2000 roku związała się z kolei z amerykańską grupą riot grrl/electro-punk/new wave o nazwie Le Tigre, znaną z feministycznych tekstów na temat pozycji kobiet w społeczeństwie i zaangażowaną w walkę z rasizmem oraz o prawa homoseksualistów. W 1998 roku wydała solowy album pod pseudonimem Julie Ruin, a od 2010 roku pracuje nad projektem o takiej samej nazwie.
Film śledzi życie i karierę Kathleen Hanny, począwszy od jej trudnego dzieciństwa i okresu dojrzewania, poprzez jej pierwsze kroki w poezji, zaangażowanie w skrajny ruch feministyczny, punkową muzykę, jej związek z Curtem Cobainem, solową karierę jako Julie Ruin, działalność feministyczną, małżeństwo z członkiem Beastie Boys Adamem Horovitzem, a wreszcie dramatyczną walkę z boreliozą, którą zdiagnozowano u niej w 2010 roku. Dzięki wykorzystaniu bogatego materiału archiwalnego, zdjęć i nagrań z prywatnego i zawodowego życia Kathleen Hanny, jak również wywiadów z jej współpracownikami, których artystka wybrała samodzielnie, dbając, aby było wśród nich jak najmniej mężczyzn, mamy szansę obejrzeć wnikliwy portret aktywnej artystki-feministki, mocno zaangażowanej w działalność na rzecz kobiet.
W filmie zobaczymy też inne artystki m.in. Joan Jett, która w latach 1975-1979 była członkinią zespołu The Runaways i Kim Gordon, amerykańska basistka i wokalistka zespołu Sonic Youth.
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Drogi użytkowniku! Trafiłeś na archiwalną wersję działu kinowego. Filmowe newsy, bieżący repertuar kin oraz filmotekę znajdziesz w nowej odsłonie serwisu.