Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w lutowych projekcjach filmowych.
W programie:
06.02.2017 - EDERLY, reż. Piotr Dumała
13.02.2017 - TONI ERDMANN, reż. Maren Ade
20.02.2017 - MOONLIGHT, reż. Barry Jenkins
27.02.2017 - SALTO, reż. Tadeusz Konwicki - pokaz filmu po rekonstrukcji cyfrowej
w ramach cyklu „Polscy Mistrzowie Kina”.
szystkie pokazy odbywają się o godz. 19:00 w sali kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 7.
Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 25 zł a wejściówki pojedyncze w cenie 10 zł.
O FILMACH:
EDERLY
Reżyseria: Piotr Dumała
Gatunek: Surrealistyczny, komedia
Produkcja: Polska 2015
Czas trwania: 87 min
Tytułowe „Ederly” to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu.
Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater - Słow. Miasto osacza bohatera, któremu zostają przypisane nowe tożsamości. Film można określić jako surrealistyczną komedię z elementami kryminału lub filozoficzny traktat o życiu. Nierealistyczną fabułę wspiera realistyczna warstwa wizualna, a czarno - białe zdjęcia nawiązują do stylistyki kina niemego.
W 2016 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni film otrzymał Złoty Pazur - Nagrodę konkursu „Inne Spojrzenie”.
więcej na stronie: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1236022
* * *
TONI ERDMANN
Reżyseria: Maren Ade
Gatunek: Komedia
Produkcja: Austria, Niemcy, Rumunia
Czas trwania: 162 min
Najnowszy film Maren Ade („Wszyscy inni”) to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem. Pokazana w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes komedia „Toni Erdmann” stała się wydarzeniem imprezy. W rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie. Film okazał się również niekwestionowanym triumfatorem gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Nominowany w 5 kategoriach zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor). Maren Ade stała się tym samym pierwszą kobietą w 29-letniej historii Europejskich Oscarów, której film zdobył główną nagrodę Akademii. „Toni Erdmann” jest również nominowany do nagród BAFTA oraz jest niemieckim kandydatem do Oscara .
„Toni Erdmann” to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?
* * *
MOONLIGHT,
Reżyseria: Barry Jenkins
Gatunek: Dramat
Produkcja: USA
Czas trwania: 110 min
Ponadczasowa historia o związkach międzyludzkich i poszukiwaniu siebie.
MOONLIGHT jest filmem o życiu młodego czarnego mężczyzny, poczynając od dzieciństwa w jednej z gorszych dzielnic Miami, w której próbuje odnaleźć swoje miejsce. Z jednej strony obraz życia Afroamerykanów we współczesnej Ameryce, z drugiej bardzo osobista, poetycka refleksja na temat tożsamości, rodziny, przyjaźni i miłości; genialny film pełen głębokiego współczucia i uniwersalnych prawd.
Powalające, wyjątkowe dzieło Jenkinsa, wspartego przez fantastyczną aktorsko obsadę, w dogłębnie poruszający sposób ukazuje chwile, ludzi i niezbadane siły, które kształtują nasze życie i nas samych.
Film otrzymał ponad 140 nagród i nominacji festiwalowych - m.in.: Oscary 2017: 8 nominacji - najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali), najlepsza aktorka drugoplanowa (Naomie Harris), najlepszy reżyser (Barry Jenkins), najlepszy scenariusz adaptowany (Barry Jenkins, Tarell McCraney), najlepsza muzyka oryginalna (Nicholas Britell), najlepsze zdjęcia (James Laxton), najlepszy montaż
Nagrody BAFTA 2017: cztery nominacje - najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa (Naomie Harris), najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali), najlepszy scenariusz oryginalny (Barry Jenkins)
Złote Globy 2017: najlepszy dramat, pięć innych nominacji
Nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego 2017: najlepszy film roku
British Independent Film Awards 2016: najlepszy zagraniczny film niezależny
Nagrody Gotham 2016: nagroda publiczności, najlepszy film pełnometrażowy, najlepszy scenariusz (Barry Jenkins), najlepsza kreacja zespołu aktorskiego
Nagrody Independent Spirit 2017: Nagroda Roberta Altmana
National Board of Review 2016: najlepszy reżyser (Barry Jenkins), najlepsza aktorka drugoplanowa (Naomie Harris)
* * *
SALTO
Reżyseria: Tadeusz Konwicki
Gatunek: Dramat, Psychologiczny, Poetycki
Produkcja: Polska 1965
Czas trwania: 100 min
„Podczas seansów rozlegają się gwizdy i tupanie, zaś z drugiej strony oklaski zwolenników. Słyszy się zarzuty, że film jest „osobisty, prywatny, tyczy własnych kompleksów autora i nie powinien być finansowany przez instytucję publiczną”, na co inni odpowiadają, że przeciwnie, „Salto” sięga głęboko w życie polskie i właśnie dlatego wzrusza, jak może żaden inny film, i to od dawna” - komentował recepcję utworu Tadeusz Konwickiego jeden z krytyków. Trzeci po „Ostatnim dniu lata” i „Zaduszkach” film autora „Rojstów” wywołał wiele kontrowersji. Jedno wszak nie ulegało wątpliwości. Konwicki po raz kolejny zmierzył się w nim z własnymi obsesjami, fascynacjami i urazami. Znalazły się wśród nich zarówno wojna, romantyczno-martyrologiczna tradycja polskiej kultury, jak i utracony świat dzieciństwa na Wileńszczyźnie. „Salto” było też interpretowane jako polemika ze „szkołą polską” i dzieło autotematyczne - wyraz wahań i niepewności artysty, dotyczących możliwości i pułapek sztuki.
Reżyserowi udało się zgromadzić na planie czołówkę polskich aktorów, co może nieco dziwić w wypadku filmu z założenia trudnego i niekasowego. „Salto” bowiem najbliższe jest kinu poetyckiemu, nastrojowemu, obfitującemu w zagadki i niedomówienia.
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Drogi użytkowniku! Trafiłeś na archiwalną wersję działu kinowego. Filmowe newsy, bieżący repertuar kin oraz filmotekę znajdziesz w nowej odsłonie serwisu.