Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w październikowych projekcjach filmowych.
W programie zobaczymy:
5 października 2015 r. - NOC WALPURGI, reż. Marcin Bortkiewicz
12 października 2015 r. - GOŁĄB PRZYSIADŁ NA GAŁĘZI I ROZMYŚLA O ISTNIENIU, reż. Roy Andersson
19 października 2015 r. - DRUGA SZANSA, reż. Susanne Bier
26 października 2015 r. - AMY, reż. Asif Kapadia
Wszystkie pokazy zaplanowano o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7.
Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 25 zł a wejściówki pojedyncze w cenie 10 zł.
Prelekcje wstępne i spotkania dyskusyjnych prowadzi Dominik Nykiel.
Opisy filmów:
NOC WALPURGI, reż. Marcin Bortkiewicz
Obsada: Małgorzata Zajączkowska, Philippe Tłokiński
Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
Muzyka: Marek Czerniewicz
Gatunek: komedia, dramat
Rok produkcji: 2015
Czas trwania: 75
Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Phillipe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.
W czerwcu debiut Marcina Bortkiewicza był pokazywany na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, gdzie zdobył aż 5 nagród: za najlepszy scenariusz i najlepszą główną rolę żeńską, Nagrodę Dziennikarzy dla najlepszego filmu pełnometrażowego, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Jury Młodzieżowego.
- Chciałem zrobić mocny film. Taki, który widz zapamięta, z którym wyjdzie później z kina, o którym będzie chciał dyskutować, o który, być może, chciałby się pokłócić. Przecież o to chodzi, żebyśmy potem o tych filmach rozmawiali – mówił o swoim obrazie reżyser w Koszalinie.
W międzyczasie „Noc Walpurgi” była pokazywana na festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym. Ostatnio film brał udział w Konkursie Głównym 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Podczas Młodej Gali otrzymał on nagrody: Złotego Klakiera - wyróżnienie przyznawane twórcy filmu, który dostał najdłuższy aplauz publiczności – oraz nagrodę Jury Młodych dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym, którą przyznało jury w składzie: Jakub Chrobot, Karolina Graczyk i Kacper Poradzisz. Młodzi jurorzy docenili film za „wyborne studium postaci, estetykę i spójność artystyczną, świetny duet aktorski oraz mozaikę skrajnych emocji”.
GOŁĄB PRZYSIADŁ NA GAŁĘZI I ROZMYŚLA O ISTNIENIU, reż. Roy Andersson
Obsada: Holger Andersson, Nils Westblom, Viktor Gyllenberg, Lotti Törnros, Jonas Gerholm
Zdjęcia: István Borbás, Gergely Pálos
Producenci: Szwecja, Norwegia, Niemcy, Francja
Gatunek: komedia, dramat
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 101 min.
„Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” to surrealistyczna komedia, która została okrzyknięta przez krytyków filmowych, mistrzowskim domknięciem trylogii absurdu Roya Anderssona, na którą złożyły się też filmy „Do ciebie, człowieku” i „Pieśni z drugiego piętra”. Najnowszy obraz szwedzkiego reżysera to ukoronowanie jego twórczości, za który wyróżniono go Złotym Lwem, najważniejszą nagrodą MFF w Wenecji.
Dwaj domokrążni sprzedawcy, Sam i Jonathan, jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla „Myśliwi na śniegu”, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu.
Żeby zrealizować swoje dzieło w takiej formie, jak zapragnął, reżyser przez siedem lat pracował, robiąc reklamy i w ten sposób gromadząc środki na w pełni niezależny film. Andersson nie chciał być podporządkowany oczekiwaniom producentów, chciał nakręcić film utrzymany w takim stylu, za jaki kochają go widzowie, co udało mu się w pełni. Pokazywany na rozlicznych festiwalach filmowych obraz uwodzi inteligentnym poczuciem humoru, intertekstualnymi odniesieniami i śmiałym spojrzeniem na ludzką egzystencję.
Prasa o filmie:
- Genialny film - Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza
- Zwycięstwo prostoty nad efekciarstwa, aktorstwa nad gwiazdorstwem, sztuki filmowej nad sztuczkami serwowanymi przez innych - Małgorzata Sadowska, Newsweek
- Najlepszy film Anderssona - Kuba Armata, Dziennik. Gazeta Prawna
- Apokalipsa jeszcze nigdy nie była tak zabawna - Piotr Czerkawski, Kino
- Przykład stuprocentowego kina autorskiego , które nie ogląda się na nikogo -
Artur Zaborski, Art & Business
- Autorską plecionka, którą nie sposób pomylić z niczym z niczym innym - Darek Arest, FilmWeb
- Roy Andersson, mistrzowsko domyka trylogię o ludzkiej egzystencji -Robert Skowroński, Stopklatka
- Wzruszająco dowcipne , a zarazem kontemplacyjne dzieło Andersson - Zuzanna Kowalczyk, Bad Taste
DRUGA SZANSA, reż. Susanne Bier
Premiera: 27 lutego 2015
Gatunek: Dramat, thriller
Produkcja: Dania
Czas trwania: 105 min.
Andreas (Nikolaj Coster-Waldau, gwiazda serialu ,,Gra o tron’’) jest detektywem i ma poukładane życie – dobra praca, piękny dom z widokiem na morze, piękna żona Anna ( Maria Bonnevie – ,,Księga Diny’’) i nowo narodzony synek. Pewnego dnia wraz ze swoim partnerem, a zarazem przyjacielem, Simonem (Ulrich Thomsen - ,,W lepszym świecie’’) zostaje wezwany do patologicznej rodziny. Wkrótce ta interwencja wywróci jego życie do góry nogami i Andreas stanie przed moralnymi wyborami, z których żaden nie będzie dobry.
Najnowszy film reżyserki Susanne Bier, laureatki Oscara i Złotego Globu za film ,,W lepszym świecie’’ oraz Europejskiej Nagrody Filmowej za film ,,Wesele w Sorrento’’.
AMY, reż. Asif Kapadia
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2015
Gatunek: dokumentalny, muzyczny
Czas trwania: 127 min.
Nieznana, prawdziwa historia wielkiej gwiazdy – błyskotliwej dziewczyny, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. Przejmująca opowieść o inteligentnej i skomplikowanej kobiecie, która chciała tylko, aby ją kochano.
Kim była naprawdę Amy Winehouse, która z dnia na dzień stała się ikoną światowej muzyki? Jak odmieniło ją spotkanie z mężczyzną, którego obdarzyła uczuciem silniejszym niż narkotyk? Co ukrywała przed światem? Dlaczego zginęła w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 27 lat?
„Amy” to trzymająca w napięciu historia, stworzona z nieznanych dotąd materiałów, kręconych ukradkiem ujęć, zbliżeń i wyznań. Przejmujący film, który ukazuje prawdziwą historię, znaną tylko
z plotkarskich portali i pierwszych stron gazet.
Amy Winehouse – z dala od kamer, prywatnie, intymnie, a także na scenie w świetle reflektorów. Jej talent, miłość i tajemnica w filmowym wydarzeniu, które zachwyciło i wzruszyło światową widownię.
Tagi:
DKF Klaps
,
Dominik Nykiel
Data wprowadzenia: 2015-09-30