Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza w kwietniu na kolejną porcję dobrych i dyskusyjnych filmów.
Karnety miesięczne na trzy filmy będą dostępne w cenie 20 zł a wejściówki pojedyncze w cenie 10 zł.
W programie zaprezentujemy następujące filmy:
- 07.04.2014 r. - POZYCJA DZIECKA, reż. Călin Peter Netzer
- 14.04.2014 r. - RASHOMON, reż. Akira Kurosawa - pokaz w cyklu Mistrzowie kina
- 28.04.2014 r. - OH BOY!, reż. Jan Ole Gerster
Informacje o filmach:
POZYCJA DZIECKA
Reżyseria: Călin Peter Netzer
Scenariusz: Răzvan Rădulescu i Călin Peter Netzer
Obsada: Luminita Gheorghiu, Bogdan Dumitrache
Zdjęcia: Andrei Butică
Muzyka: Cristian Tarnovechi
Producenci: Rumunia
Gatunek: Dramat, obyczaj
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 112 min
Tytuł oryginalny: Poziţia Copilului
ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ DLA NAJLEPSZEGO FILMU - BERLINALE 2013 - 63. MFF w Berlinie
Cornelia właśnie skończyła 60 lat, jest zadbana, majętna i szanowana. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego, siedzącego pod pantoflem męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale Cornelii nie cieszy… Ukochany jedynak, jej oczko w głowie, 34-letni Barbu ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. A najsmutniejsze jest to, że Barbu unika rodzicielki jak ognia. Nie raczył nawet przyjść na jej urodziny!
Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica o swoje młode. Używa wszystkich wpływów, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić Barbu przed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej „małym chłopcem”…
RASHOMON
RASHOMON - pokaz w ramach cyklu Mistrzowie kina
reżyseria: Akira Kurosawa
gatunek: Dramat
produkcja: Japonia
premiera: 25 sierpnia 1950 (świat)
scenariusz: Akira Kurosawa, Shinobu Hashimoto
Czas trwania: 88 min.
Film zapoczątkował międzynarodową popularność reżysera i przyczynił się do spopularyzowania na świecie kina japońskiego. Akcję stanowi opowieść o napadzie na samuraja i jego żonę, dokonanego przez rozbójnika Tajōmaru. Wydarzenie relacjonowane jest przez cztery osoby, z których każda przedstawia je zupełnie inaczej, a dotarcie do prawdy okazuje się być niemożliwe.
Film oparty jest na dwóch opowiadaniach Ryūnosuke Akutagawy. Z pierwszego z nich,
W gąszczu, Kurosawa zaczerpnął samą historię napadu, z drugiego Rashōmon, bramę miejską, stanowiącą miejsce głównej akcji. W 1951 roku film otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz Oscara specjalnego dla najlepszego filmu zagranicznego.
Opis fabuły:
Akcja filmu rozgrywa się w średniowiecznej Japonii. Dochodzi do dwóch aktów przemocy, które widzowie poznają z perspektywy osób w nich uczestniczących oraz naocznego świadka. Różne wersje popełnionego mordu i gwałtu prezentowane są tak, że nie wiadomo, kto jest sprawcą, kto ofiarą, a co prawdą.
W ruinach bramy Rashōmon spotyka się grupa podróżnych. Drwal mówi, że niedawno znalazł na polanie ciało zamordowanego samuraja. Strażnik pojmał bandytę, który opowiedział, że zabił samuraja w pojedynku po zgwałceniu jego żony. Żona samuraja opowiada własną wersję – zabiła ona, nie mogąc znieść pogardy męża. Duch samuraja opowiada, że popełnił samobójstwo. Drwal, świadek zabójstwa, mówi, że żona samuraja sprowokowała mężczyzn do walki, podczas gdy obaj zachowywali się jak tchórze.
OH BOY
Reżyseria: Jan Ole Gerster
Scenariusz: Jan Ole Gerster
Obsada: Tom Schilling, Katharina Schüttler, Justus von Dohnányi
Zdjęcia: Philipp Kirsamer
Muzyka: Cherilyn MacNeil, The Major Minors
Producenci: Niemcy
Gatunek: Komedia, dramat
Rok produkcji: 2012
Czas trwania: 83 min.
Tytuł oryginalny: Oh Boy
Niko jest wyrzuconym z uniwersytetu dwudziestokilkulatkiem. Żyje chwilą, bezsennie włóczy się ulicami Berlina i zachwyca ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Z dyskretną ciekawością obserwuje i analizuje ich sposoby radzenia sobie z codziennością. Nie zauważa jednak, jak szybko sam staje się outsiderem. Wszystko zmienia się dopiero, gdy Niko niespodziewanie zostaje zmuszony do konfrontacji z konsekwencjami swojej bierności. Jego dziewczyna decyduje się zakończyć ich związek, ojciec odcina mu pieniądze na życie, a psycholog określa go mianem mężczyzny „niezrównoważonego emocjonalnie”. To tylko lekarska diagnoza czy wielka metafora? W międzyczasie w życiu Niko pojawia się też osobliwej urody blondynka, która przypomina mu, ile cierpienia wyrządził jej w przeszłości oraz nowy sąsiad – szukający w nim partnera do wódki, zakąski i zwierzeń. Niko tymczasem niczego nie pragnie tak bardzo, jak kubka dobrej kawy.
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Drogi użytkowniku! Trafiłeś na archiwalną wersję działu kinowego. Filmowe newsy, bieżący repertuar kin oraz filmotekę znajdziesz w nowej odsłonie serwisu.