Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego filmu do udziału w październikowych projekcjach i pofilmowych spotkaniach dyskusyjnych na DKF Klaps.
Wszystkie pokazy odbywają sie w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7.
Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 25 zł a wejściówki pojedyncze w cenie 10 zł.
W październiku obejrzymy:
06.10.2014 r. - JAK OJCIEC I SYN - reż. Hirokazu Koreeda
13.10.2014 r. - BUNTOWNIK BEZ POWODU - reż. Nicholas Ray - pokaz w ramach cyklu Mistrzowie kina
20.10.2014 r. - MAMA - reż. Xavier Dolan
27.10.2014 r. - CZY NOAM CHOMSKY JEST WYSOKI CZY SZCZĘŚLIWY ? - reż. Michel Gondry
JAK OJCIEC I SYN
Tytuł oryginalny:Soshite chichi ni naru
Reżyser: Hirokazu Kore-eda
Występują: Masaharu Fukuyama, Machiko Ono, Yôko Maki
Kraj produkcji: Japonia
Rok produkcji: 2013
Data premiery: 13 czerwca 2014
Język oryginalny: japoński
Gatunek: dramat
Czas trwania: 121 min.
„Jak ojciec i syn” to subtelny i poruszający portret współczesnej rodziny, film dla każdego kto jest lub chciałby zostać rodzicem. Państwo Nonomiya pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko – w szpitalu ich syn został podmieniony z innym chłopcem. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie. Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają – obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić ze świadomością, że przez lata obdarzali miłością nie swoje dziecko. Rozpoczynają delikatny proces zamiany chłopców, ale im większy porządek zaprowadzają w swoim życiu, tym większy chaos odczuwają w swoich sercach i głowach.
Hirokazu Koreeda przekuwa historię rodem z pierwszych stron gazet w mądrą, wzruszającą refleksję nad ojcostwem i wyjątkową relacją ojca z synem. Co czyni z nas dobrych rodziców? Czy więzy krwi wystarczą, czy też na miłość dziecka trzeba sobie zapracować? A co najważniejsze, jak – w czasach pośpiechu, nadmiernych wymagań i stresu – wychowywać swoje dziecko, aby było szczęśliwe?Światowa premiera „Jak ojciec i syn” miała miejsce podczas festiwalu w Cannes, gdzie film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Jury, któremu przewodniczył Steven Spielberg przyznało mu swoją nagrodę, otrzymał także wyróżnienie Jury Ekumenicznego. Twórcy „E.T” i „Listy Schindlera” film spodobał się natomiast tak bardzo, że zakupił prawa do amerykańskiego remake’u, który najprawdopodobniej sam wyreżyseruje.Film zdobył również nagrodę publiczności na festiwalu w San Sebastian, gdzie rywalizował z głośną „Grawitacją” i popularną komedią „Czas na miłość”, a także na festiwalach w São Paulo i Vancouver.
BUNTOWNIK BEZ POWODU - reż. Nicholas Ray
USA 1955, 111'
reżyseria: Nicholas Ray,
obsada: James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo, Ann Doran
Kino kultowe, filmowy przebój, który uczynił Jamesa Deana nieśmiertelnym. Najsłynniejsze dzieło Raya rozpoczęło popularny trend filmów o problemach młodzieży oraz paradoksalnie falę lekkich teen movies, którymi amerykańskie wytwórnie przyciągały do kin nową, młodą publiczność. Z ekranowym "Buntownikiem bez powodu" Jimem Starkiem, wrażliwym, lecz nieakceptowanym młodzieńcem, utożsamiały się miliony amerykańskich nastolatków, znudzonych fałszywym kinem dorosłych i mitologią "American dream", którą było naszprycowane hollywoodzkie kino lat 50. Młodzi Amerykanie zobaczyli na ekranie samotnych nastolatków-outsiderów, walczących z rodzicami, nauczycielami i samymi sobą. Fantastyczne role Deana i niezwykłego Sala Mineo w roli Plato.
MAMA - reż. Xavier Dolan
Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość.
Mini recenzja
"Mama" to film autentycznie "nowy" i "młody". Genialna psychodrama, realizacyjny kunszt, a przede wszystkim kino zanurzone w popkulturze, którą reżyser genialnie przekuwa w sztukę i z której potrafi wydobyć coś zadziwiającego, czystego i autentycznego - Paweł T. Felis chwali dzieło Xaviera Dolana.
Poruszające, zapierające dech w piersiach kino – Richard Lawson, VANITY FAIR
CZY NOAM CHOMSKY JEST WYSOKI CZY SZCZĘŚLIWY ? - reż. Michel Gondry,
Francja 2013, 88 min
Nowy film Michela Gondry'ego ("Zakochany bez pamięci", "Jak we śnie") w którym rozmawia
z Noamem Chomskym - jednym z największych myślicieli XX i XXI wieku.
Film jest próbą pokazania niezwykle interesującej osobowości Noama Chomsky’ego, a także jego ciekawych, choć skomplikowanych naukowych teorii. Michael Gondry zdecydował się tu na wyjątkowy zabieg. Nie tylko prowadzi z naukowcem fascynującą i szczerą rozmowę. Dodatkowo ubarwił ją również fantastycznymi animacji, które w doskonały sposób obrazują na ekranie to, o czym opowiada Chomsky. Dzięki temu jego idee stają się znacznie bardziej zrozumiałe i przystępne dla widza. W efekcie film zmienia się w prawdziwą wizualną i intelektualną ucztę, a jego tytuł to świadoma i nieco ironiczna zabawa językiem, która nawiązuje do teorii języka Chomsky’ego.
Wybrane nagrody i festiwale:
2014 – Wyróżnienie Specjalne Jury Nagrody Millennium PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
2014 – T-Mobile Nowe Horyzonty
2014 – Transatlantyk Festival Poznań
2014 – Festiwal Sztuki Filmowej Dwa Brzegi
2014 – MFF Berlin
2013 – MFF Montreal
2013 – FF Nowy Jork
2013 – FF Phoenix
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Drogi użytkowniku! Trafiłeś na archiwalną wersję działu kinowego. Filmowe newsy, bieżący repertuar kin oraz filmotekę znajdziesz w nowej odsłonie serwisu.