Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza w lutym na kolejną porcję interesujących i dyskusyjnych filmów.
Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 25 zł, a wejściówki pojedyncze w cenie 10 zł.
Prelekcje wstępne i pofilmowe dyskusje po projekcji prowadzi Dominik Nykiel.
Zapraszamy również na profil FB - https://www.facebook.com/DKFklaps
W programie zaprezentujemy następujące filmy:
3 lutego 2014 r. - HELI, reż. Amat Escalante
10 lutego 2014 r. - DOTYK GRZECHU, reż. Zhangke Jia
17 lutego 2014 r. - WIELKIE PIĘKNO, reż. Paolo Sorrentino
24 lutego 2014 r. - HISTORIE RODZINNE, reż. Sarah Polley
HELI, reż. Amat Escalante
gatunek: dramat
produkcja: Francja, Holandia, Meksyk, Niemcy
premiera: 31 stycznia 2014 (Polska)
Czas: 1 godz. 45 min.
Estela ma 12 lat i właśnie szaleńczo zakochała się w młodym uczniu szkoły policyjnej, który chce, żeby razem uciekli i wzięli ślub. Jej rodzina będzie musiała stawić czoła panującej wokół przemocy, aby doprowadzić do tego, żeby marzenie nastolatków się spełniło.
Film zdobył Złotą Palmę na MFF w Cannes w kategorii Najlepszy Reżyser.
Reżysera okrzyknięto meksykańskim Tarantino.
________
DOTYK GRZECHU, reż. Zhangke Jia
produkcja: Chiny, Japonia
premiera: 6 grudnia 2013 (Polska)
gatunek: Dramat
Czas: 2 godz. 13 min.
Trzy morderstwa i jedno samobójstwo, a wszystkie popełnione w Chinach… Cztery rodzaje śmierci i cztery wypadki, które naprawdę zdarzyły się w Shanxi, Chongqing, Hubei i Guangdong i odbiły się szerokim echem wśród chińskiego społeczeństwa.
Na ich kanwie, uznany na świecie reżyser, Jia Zhang-Ke snuje historiozoficzną opowieść o współczesnych Chinach – prężnie rozwijającym się ekonomicznym gigancie, trawionym przez przemoc i korupcję. Przedstawia je z różnych perspektyw, w nowelowym stylu, przypominającym najlepsze filmy Roberta Altmana.
Dotyk grzechu - to inspirowany tradycyjną pekińską operą (głównie "Wild Boar Forest", sfilmowaną w 1962 roku przez Chena Huaikai i Cui Weia), tradycyjnym chińskim malarstwem oraz artystycznymi filmami o sztukach walki Kinga Hu filmowy portret współczesnej chińskiej cywilizacji, która przeobraża relacje i związki międzyludzkie w trudne do wyobrażenia piekło. Reżyser stawia tu retoryczne pytanie o korzenie zła, jakie tkwią we współczesnym chińskim społeczeństwie. Pokazane w filmie historie, w większości oparte na faktach, które reżyser odnajdywał na Weibo (chiński odpowiednik Twittera), tworzą przepełnioną dramatyzmem i konfliktami narrację, której bohaterami są przeciętni obywatele Chin. Grają ich zarówno aktorzy profesjonalni, jak i amatorzy, a tytuł filmu to świadome nawiązanie do "A Touch of Zen" Kinga Hu. Film urzeka doskonałą stylistyka zdjęć, przepełnionych kolorem, dopracowanych w każdym detalu i oddających specyfikę i klimat pokazywanych Chin, bo - jak przyznaje reżyser - ten film ma być wizualną podróżą po tym kraju.
WIELKIE PIĘKNO, reż. Paolo Sorrentino
gatunek: dramat, komedia
produkcja: Francja, Włochy
premiera: 7 lutego 2014 (Polska)
Czas: 2 godz. 22 min.
opis filmu - od dystrybutora
Jep Gamberdella (Toni Servillo) – przystojny, czarujący mężczyzna, pomimo pierwszych oznak starzenia – w pełni korzysta z życia. Chodzi na eleganckie kolacje i przyjęcia, gdzie - jako znany dziennikarz i nałogowy uwodziciel - jest zawsze mile widziany. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu nagrodę literacką i reputację sfrustrowanego pisarza. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, na których „ludzka aparatura” – jak brzmiał tytuł jego powieści – rozbierana jest do naga. Znużony swoim stylem życia, Jep marzy czasem, aby raz jeszcze wziąć do ręki pióro.
O filmie
7 lutego wejdzie na ekrany polskich kin włoski film „Wielkie Piękno” (La grande bellezza) w reżyserii Paolo Sorrentino. Obraz ma już nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej do Oscara 2014.
„Wielkie Piękno” otrzymało też 4 Europejskie Nagrody Filmowe 2013 - europejskie odpowiedniki Oscarów w tym także jako Najlepszy Europejski Film Roku. Kilka dni temu film został także nagrodzony Amerykańskim Złotym Globem w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Złote Globy są traktowane jako wstęp i prognoza przed Oscarami. „Arcydzieło, które powala i prowadzi na skraj szaleństwa” napisał The Nev York Times. „Wielka filmowa uczta – narodził się nowy Fellini” napisało Variety.
„Wielkie Piękno” to rzeczywiście film w duchu Felliniego. „Poezja obrazu i uczta dla oczu widza” czy „Cudownie wzruszająca historia, na granicy jawy i snu…” – jak pisali o nim dziennikarze filmowi na Festiwalu w Cannes. Jep Gamberdella – przystojny, czarujący mężczyzna – pomimo pierwszych oznak starzenia się w pełni korzysta z miejskiego życia. Chodzi na szykowne kolacje i przyjęcia, gdzie jego bystry dowcip i przyjemne towarzystwo są zawsze mile widziane. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum, wydaje przyjęcia, na których „ludzka aparatura” rozbierana jest do naga i gdzie rozgrywana jest komedia nicości. Film był nominowany do Złotej Palmy Festiwalu w Cannes 2013.
HISTORIE RODZINNE, reż. Sarah Polley
premiera: 15 listopada 2013 (Polska)
produkcja: Kanada
gatunek: dokumentalny
Czas: 1 godz. 48 min.
Niezwykły, przełamujący gatunkowe konwencje film nominowanej do Oscara scenarzystki i reżyserki Sary Polley, pokazuje, że prawda zawsze zależy od tego, kto ją przestawia. Polley, w podwójnej roli filmowca i detektywa, prowadzi śledztwo, mające odkryć sekrety jej własnej rodziny. Rozmawia z wieloma osobami, otrzymując szczere,
ale najczęściej sprzeczne odpowiedzi na te same pytania.
„Historie rodzinne" w pasjonujący sposób odsłaniają kolejne warstwy rodzinnych mitów i wspomnień, by w końcu odkryć szokującą prawdę ukrywaną przez rodziców artystki. Przyglądając się swoim bliskim Polley udało się dotrzeć do tego, co stanowi istotę wszystkich rodzin: to pełen paradoksów, problemów i miłości tygiel przeciwieństw splątany więzami, które trudno rozwiązać.
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Drogi użytkowniku! Trafiłeś na archiwalną wersję działu kinowego. Filmowe newsy, bieżący repertuar kin oraz filmotekę znajdziesz w nowej odsłonie serwisu.