Wyjątkowe filmy, interesujące dyskusje. Luty z Klaps’em
Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza w lutym do udziału w kolejnych projekcjach i pofilmowych spotkaniach dyskusyjnych.
W programie:
01.02.2016 - MŁODOŚĆ, reż. Paolo Sorrentino
08.02.2016 - MIARA CZŁOWIEKA, reż. Stéphane Brizé
15.02.2016 - ILUMINACJA, reż. Krzysztof Zanussi - pokaz w ramach cyklu „Polscy Mistrzowie Kina”
22.02.2016 - SICARIO, reż. Denis Villeneuve
29.02.2016 - W OBJĘCIACH WĘŻA, reż. Ciro Guerra
Wszystkie projekcje zaplanowano o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7.
Karnety miesięczne na pięć filmów będą dostępne w cenie 30 zł a wejściówki pojedyncze w cenie 10 zł.
01.02.2016 - MŁODOŚĆ
reż. Paolo Sorrentino
produkcja: Włochy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja - 2015
gatunek: dramat
czas trwania: 118 min
Najnowszy film twórcy nagrodzonego Oscarem “Wielkiego piękna”. Paolo Sorrentino przedstawia olśniewającą wizualnie, pełną emocji i błyskotliwego humoru opowieść o gościach luksusowego hotelu u podnóża Alp.
Wybitny kompozytor (Michael Caine) otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta (Rachel Weisz) chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny (Paloma Faith), od której wszystko ją różni. Słynny reżyser (Harvey Keitel) szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor (Paul Dano), znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda (Jane Fonda) zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.
Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w 2015 roku.
08.02.2016 - MIARA CZŁOWIEKA
reż. Stéphane Brizé
produkcja: Francja 2015
gatunek: dramat
czas trwania: 93 min.
Thierry od ponad roku nie ma pracy. Gdy zwolniono go z fabryki, postanowił poszukać jej gdzie indziej. Całymi dniami uczestniczy w warsztatach w centrach kwalifikacji, gdzie instruktorzy uczą, jak zrobić odpowiednie wrażenie na pracodawcach. Wieczorami stara się być dobrym mężem i ojcem. Jego życie staje się pasmem niekończących się negocjacji: w banku w sprawie kredytu, z agencjami rekrutującymi pracowników czy w sprawie sprzedaży przyczepy kempingowej. Wszystko się zmienia, gdy Thierry dostaje pracę jako ochroniarz w supermarkecie. Społeczny realizm zostaje zastąpiony współczesnym moralitetem. Odtąd mężczyzna musi dbać o bezpieczeństwo interesów szefów podobnych do tych, którzy wcześniej wyrzucili go z pracy. Ma za zadanie wyłapywać sprawców oszustw i kradzieży zarówno wśród klientów, jak i pracowników. Uczestniczy w przesłuchaniach osób, które sam złapał na gorącym uczynku. Jedną z nich jest starszy człowiek, który ukradł kawałek mięsa. Okazuje się, że nie ma pieniędzy – ani przy sobie, ani w domu, nie ma też żadnego znajomego, do którego mógłby zadzwonić. Kolejne zdarzenia z innymi pracownikami sklepu skłaniają go do buntu.
W roli głównej występuje Vincent Lindon, który za rolę męską w 2015 r. otrzymał Złotą Palmę oraz Europejską Nagrodę Filmową.
15.02.2016 - ILUMINACJA
reż. Krzysztof Zanussi
produkcja: Polska 1973
gatunek: obyczajowy, psychologiczny
czas trwania: 88 min
Krzysztof Zanussi o poszukiwaniach człowieka myślącego XX wieku.
Franciszek Retman jako Everyman lat 60.: prowincjusz, który przyjeżdża do stolicy, by studiować fizykę, z nadzieją że nauka pozwoli odpowiedzieć na nurtujące go pytania. Kolejne życiowe doświadczenia - nieszczęśliwa miłość, tragiczna śmierć przyjaciela, małżeństwo, ojcostwo, praca - sprawiają, że jego wiara w potęgę nauki słabnie.
Jedno z najciekawszych osiągnięć polskiego kina lat 60. Pisany kamerą esej filozoficzny, gdzie strukturę fabularną przeplatają fragmenty wykładów i dyskusji naukowców na temat możliwości i granic poznania. Zaczerpnięty z teorii św. Augustyna tytuł w kontekście losów Franciszka jest dwuznaczny: iluminacji, czyli stanu łaski, oświecenia intelektualnego i duchowego, bohater nie dostępuje, choć osiąga pewien spokój ducha, pozwalający mu zaakceptować swoje życie.
22.02.2016 - SICARIO
reż. Denis Villeneuve
produkcja: USA 2015
gatunek: dramat, kryminał
czas trwania: 121 min
Znakomicie zrealizowany, trzymający w nieustannym napięciu thriller twórcy „Labiryntu”.
Oscarowe kreacje Benicio Del Toro i Emily Blunt to aktorski majstersztyk na miarę kreacji Jodie Foster i Anthony’ego Hopkinsa w „Milczeniu owiec”.
Młoda agentka FBI Kate Macer przyłącza się do supertajnej akcji CIA mającej na celu pojmanie szefa wielkiego meksykańskiego kartelu narkotykowego. Macer stopniowo poznaje szczegóły operacji, która często ociera się o granicę prawa i moralności, prowadząc do najgłębszych czeluści przestępczego piekła. Przewodnikiem po jego kolejnych kręgach będzie dla Macer tajemniczy współpracownik CIA o meksykańskim pochodzeniu, zwany „konsultantem”, który jak się okaże ma dla całej akcji kluczowe znaczenie.
29.02.2016 - W OBJĘCIACH WĘŻA
reż. Ciro Guerra
produkcja: Kolumbia, Wenezuela, Argentyna 2015
gatunek: przygodowy
czas trwania: 125 min
Amazoński szaman Karamate to ostatni Mohikanin swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny – rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym szaman towarzyszy przez 40 lat. Ich podróż powoli zamienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, podczas których szaman prowadzi naukowców przez Amazonię, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się odbywają. Naukowcy uświadamiają sobie, że logika, którą się kierują, jest bezużyteczna w świecie mitów i rytuałów realniejszych od nauki. Po drodze wiele na nich czeka: od kanibalizmu po zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu.
Film pokazuje fantasmagoryczną podróż zarówno w głąb Amazonii, jak i samego siebie. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równorzędne role. Skojarzenia z „Czasem Apokalipsy” Coppoli czy jego pierwowzorem, „Jądrem ciemności” Conrada, nie są przypadkowe.
Czarno-biały film powstał na podstawie dzienników podróży przez kolumbijską Amazonię, napisanych przez Niemca Theodora Kocha-Grunberga i Amerykanina Richarda Evansa Schultasa.
nagrody:
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Drogi użytkowniku! Trafiłeś na archiwalną wersję działu kinowego. Filmowe newsy, bieżący repertuar kin oraz filmotekę znajdziesz w nowej odsłonie serwisu.