Dyskusyjny Klub Filmowy „KLAPS” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza wszystkich miłośników dobrego filmu do udziału w kolejnych miesięcznych projekcjach filmowych.
Wszystkie pokazy zaplanowano w styczniowe poniedziałki o godz. 19:00 w WDK.
Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 25 zł, a wejściówki pojedyncze w cenie 10 zł.
Prelekcje i spotkania dyskusyjne prowadzi Dominik Nykiel.
W miesięcznym programie zaprezentujemy następujące filmy:
- 5 stycznia 2015 r. - ZJAZD ABSOLWENTÓW, reż. Anna Odell - pokaz specjalny w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée
- 12 stycznia 2015 r. - 2001: ODYSEJA KOSMICZNA, reż. Stanley Kubrick - pokaz specjalny w ramach cyklu Mistrzowie Kina
- 19 stycznia 2015 r. - WE ARE THE BEST!, reż. Lukas Moodysson
- 26 stycznia 2015 r. - IDA, reż. Paweł Pawlikowski
ZJAZD ABSOLWENTÓW, reż. Anna Odell / Szwecja 2013 / 82 min.
nagrody: najlepszy film w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty; IFF Venice 2013 - FIPRESCI Prize, Fedeora Award - Special Mention; IFF Bratislava 2013 - Best actress (Anna Odell); IFF Stockholm 2013 - Best First Film - Special Mention; IFF Dublin 2014 - Best Film; Guldbagge Awards 2014 - Best Film, Best Screenplay
Wielopiętrowy film znanej z kontrowersyjnych akcji szwedzkiej artystki Anny Odell jest jednocześnie fabułą, dokumentem i performance’em. W 2009 roku Odell trafiła do szpitala psychiatrycznego po tym, jak usiłowała skoczyć z mostu. Jej próba samobójcza okazała się artystyczną inicjatywą, która podzieliła krytyków i społeczeństwo. Filmowy debiut Szwedki jest nie mniej odważny. Odell aranżuje sytuację, która choć kompletnie fikcyjna, odwołuje się do prawdziwych wydarzeń. Artystka powraca na ekranie do czasów szkolnych – była wówczas prześladowana przez rówieśników, co odcisnęło piętno na jej dalszym życiu. Kiedy nadchodzi kolejna rocznica matury, postanawia skonfrontować się z oprawcami, lecz ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że nie została zaproszona na klasowe spotkanie. Film jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów z jej udziałem. Ale to dopiero połowa projektu – w drugiej części reżyserka obdzwania byłych kolegów z klasy, a także nagrywa ich reakcje podczas prezentacji filmu.
Anna Odell - urodzona w 1973 roku w Sztokholmie, ukończyła dwie najbardziej prestiżowe szkoły artystyczne w Szwecji: Sztokholmski Uniwersytet Sztuk Pięknych i Stosowanych oraz Królewski Instytut Sztuki. Jej praca dyplomowa Unknown, Woman 2009-349701 wystawiana była w wielu galeriach w Skandynawii oraz w Paryżu w 2013 roku.
Zjazd absolwentów to jej pełnometrażowy debiut.
2001: ODYSEJA KOSMICZNA, reż. Stanley Kubrick / USA 1968 / 141 min.
Arcydzieło gatunku science-fiction. Kubrick wyznaczył nowe perspektywy filmom popularno-naukowym i zredefiniował granice filmu, rozszerzając je na czystą kontemplację natury ludzkości. Czas akcji filmu rozciąga się od zarania dziejów człowieka po rok tytułowy. Na Ziemi, w epoce kamienia łupanego, w obecności tajemniczego monolitu człowiek po raz pierwszy używa narzędzia jako broni przeciwko pobratymcowi i czyni w ten sposób krok ku zdobyciu inteligencji.
W 1999 roku kosmonauci odkrywają na Księżycu podobny czarny obelisk.
W roku 2001 na statku kosmicznym krążącym pomiędzy Jupiterem a Ziemią komputer pokładowy popełnia błąd, uśmiercając większość załogi i aby ukryć swoją winę doprowadza do śmierci kolejnych ludzi. Poza czasem: jedyny człowiek, który przeżył podróż na Jupitera, przenosi się na kolejny etap rozwoju ludzkości.
W 1968 r. film otrzymał Oskara za efekty wizualne, był również nominowany do Oscara za reżyserię i scenariusz.
W roku 1995, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości artystyczne.
WE ARE THE BEST!, reż. Lukas Moodysson / Dania, Szwecja 2013 / 102 min.
O filmie:
Sztokholm, 1982 rok. Bobo, Klara i Hedvig to zbuntowane 13-latki, które włóczą się po mieście i uważają, że ćwiczenia na WF-ie to nuda. Są jednocześnie odważne, silne i bezkompromisowe, ale też niepewne siebie, dziwne i delikatne.
Kiedy mama wychodzi do pubu, odgrzewają sobie paluszki rybne w tosterze, stawiają irokezy i piszą piosenki. Zakładają zespół punkowy, mimo że nie potrafią grać na żadnym instrumencie, a wszyscy twierdzą, że punk is dead.
komentarz reżysera:
Chciałem zrobić film pokazujący, że - mimo przesłanek sugerujących inaczej - warto jest żyć. Wspaniale jest mieć przyjaciela, grać na instrumencie muzycznym, nawet jeśli nie zna się reguł, wspaniale jest rozpalić ognisko przy starym pomniku, mieć najbardziej męczących rodziców na świecie, wspaniale jest zwymiotować na czyjeś płyty, być wyśmianym i wygwizdanym. Wspaniale jest być najlepszym.
IDA, reż. Paweł Pawlikowski / Polska 2013 / 80 min.
Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.
8 sierpnia 2014 film został polskim kandydatem do Oscara. Ida o najważniejszą nagrodę światowej kinematografii powalczy w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. W 2014 roku film został nominowany do Złotych Globów w kategorii Najlepszy film zagraniczny. Ida otrzymała Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film europejski 2014.