Opis:
15 października Future Shorts powraca do Rzeszowa z uderzeniowym programem, który pozwoli otrząsnąć się z wakacyjnego marazmu i przygotuje na nadejście jesieni. Mocne emocje zagwarantują teledysk Justice „Stress” Romaina Gavrasa o zamieszkach na ulicach Paryża i „Beyond Here Lies Nothing” Nasha Edgertona, w którym piosenka Boba Dylana jest tłem dla dramatycznej rozgrywki między kobietą a mężczyzną. Teledysk grupy Groove Armada pokaże, jak miejskie ulice wypełniają się światłem laserów, podczas gdy „City Of Cranes” Evy Weber pozwoli wzbić się setki stóp ponad ziemię w małej, metalowej klatce, dowodząc jak dramatyczna a zarazem poetycka jest praca operatora dźwigu. Nietypowy punkt widzenia zaoferuje również wykonany techniką tilt-shift „Bathtub IV” Keitha Loutita, gdzie nakręcona na żywo morska akcja ratunkowa wydaje się rozgrywać na makiecie pełnej miniaturowych figurek. Poznamy również sześćdziesiąt kroków randkowego rytuału („How To Break Up” Leva Yilmaza), zobaczymy niespodziewane skutki handlowania nielegalnymi płytami („Geranium” Mustafy Emina Buyukcoskuna) oraz imprezę w szopie na narzędzia, rozkręconą przez robota z adapterem na głowie w „Hum” Soerena Bendta. Na deser polski akcent „Wiem kto to zrobił” Jana P. Matuszyńskiego – mroczny kryminał, w którym nic nie jest takie jak się wydaje.
Jesień zapowiada się ciekawie!
Zapraszamy !
PROGRAM:
CITY OF CRANES
Reż. Eva Weber / Wielka Brytania / 2007 / 14'00
Film, który zabiera widza w podniebną podróż, pozwalając obejrzeć świat oczami operatora dźwigu. Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest pracować setki stóp nad ziemią w małej, metalowej klatce? „City Of Cranes” zapewni wam poetycki wgląd w taką sytuację. Eva Weber pochodzi z Londynu, pracuje w fabule i dokumencie. Karierę rozpoczęła serią krótkich filmów dla BBC w latach 1998 – 2003. Jej dokument „Intimacy Of Strangers” pokazywano na ponad 50 festiwalach na całym świecie. „City Of Cranes” z kolei zostało nagrodzone na festiwalu w Los Angeles
BATHTUB IV
Reż. Keith Loutit / Australia / 2008 / 3’10
Kołowrót „fałszywych miniatur” – technika tilt-shift - to kolejny przełom w animacji, a Keith Loutit, fotograf z Sydney, dowodzi swego mistrzostwa w tej opowieści o helikopterowej odsieczy na morzu. Tilt-shift pozwala pokazać prawdziwy świat jako wielką makietę, po której poruszają się miniaturowe figurki – zobaczcie, jak przeprowadzają akcję ratunkową!
DROP THE TOUGH
Reż. A+W / Wielka Brytania / 2009 / 3’15
Po co te wszystkie lustra w teledysku do piosenki grupy Groove Armada? Czy kryje się za tym jakiś plan? Wypełnijmy to miasto laserami!
STRESS
Reż. Romain Gavras / Francja / 2008 / 6’45
Podążaj za gangiem, który sieje spustoszenie w Paryżu, znacząc swój pochód śladem destrukcji gdziekolwiek się pojawi w teledysku do piosenki grupy Justice. Brutalny, chropawy i niepokojący wideoklip uderza nas głęboko, zmuszając do refleksji nad bezsensowną wrogością zakapturzonych łobuzów. Ojcem Romaina Gavrasa jest reżyser Costa - Gavras. Romain ma na swoim koncie kilka filmów pełnometrażowych (m.in. „Sheitan” z Vincentem Casselem) oraz klipów muzycznych (m.in. dla Simian Mobile Disco).
BEYOND HERE LIES NOTHING
Reż. Nash Edgerton / USA / 2009 / 4'10
Do domu młodej kobiety zakrada się mężczyzna. Wizyta tego nieproszonego gościa przyjmie jednak niespodziewany obrót... Brutalna, dramatyczna opowieść o miłości rozegrana w rytm piosenki Boba Dylana z albumu „Together Through Life”. Reżyser, Nash Edgerton, to fachowiec pracujący po obu stronach kamery – aktor, reżyser, kaskader, montażysta, scenarzysta. Karierę rozpoczął w wieku 18 lat jako kaskader, pracował m.in. przy takich filmach jak „Matrix” i „Gwiezdne Wojny”. Jest autorem kilku nagradzanych krótkometrażówek (np.: znany widzom Future Shorts „Lucky”) oraz wideoklipów (m.in. dla Bena Lee, Eskimo Joe, Evermore i Missy Higgins).
HOW TO BREAK UP
Reż. Lev Yilmaz / USA / 2007 / 3'
Rytuał randkowania... w sześćdziesięciu prostych krokach. Kolejna część pokazywanego na licznych festiwalach filmowych cyklu „Tales Of Mere Existence” - animowanych komiksów, skupiających się na ponurych i absurdalnych aspektach codziennego życia. Lev Yilmaz to niezależny twórca z San Fransisco – filmowiec i autor komiksów. W swoich krótkometrażówkach używa techniki zainspirowanej filmem Henri-Georgesa Clouzot „Tajemnica Picassa”, pozwalającej obserwować proces powstawania rysunków bez ukazywania ręki autora.
GERANIUM
Reż. Mustafa Emin Buyukcoskun / Turcja / 2008 / 18'00
Opowieść o handlarzu ulicznym, trudniącym się sprzedażą płyt z nielegalnymi kopiami filmów. Dni spędza on między swoją kawalerką a portem, gdzie pracuje. Pewnego dnia młoda dziewczyna pyta go o film, którego nigdy nie widział i jego życie zmienia się... Reżyser, Mustafa Emin Buyukcoskun, studiuje obecnie historię. Pracował jako asystent operatora przy filmach pełnometrażowych, ponadto zajmuje się kinem krótkometrażowym i dokumentalnym. Jest również krytykiem filmowym.
HUM
Reż. Soeren Bendt / Dania / 2007 / 8’45
Ten mały robot postanowił ożywić swój świat szopy na narzędzia. Soren Bendt studiował rysunek, animację i storyboarding. „Hum” pokazywano na licznych festiwalach filmowych (m.in. Hollywood Film Festival, Edinburgh Film Festival, Interfilm Berlin)
WIEM KTO TO ZROBIŁ
Reż. Jan P. Matuszyński / Polska / 2008 / 25’
Thriller kryminalny, w którym nie wszystko jest takie, jak się wydaje. Wiarygodne portrety psychologiczne postaci i nie spadające nawet na minutę, napięcie sprawiają, że w przypadku „Wiem kto to zrobił” mamy do czynienia z intensywnymi 25 minutami. W rolach głównych Roma Gąsiorowska i Lesław Żurek.
|