Opis: Nagrody:
BAFTA 2009 - Nagroda Carla Foremana dla najbardziej obiecującego debiutanta
British Independent Film Award - Michael Fassbender (najlepszy aktor), Sean Bobbitt (zdjęcia)
MFF Cannes 2008 - Złota Kamera za najlepszy debiut - Steve McQueen
Europejski Nagrody Filmowe 2008 - Steve McQueen (europejskie odkrycie roku)
Toronto IFF 2008 - Steve McQueen (odkrycie)
Chicago IFF 2008 - Steve McQueen (Złoty Hugo), Michael Fassbender (Srebrny Hugo),
9. MFF ERA NOWE HORYZONTY - Grand Prix dla najlepszego filmu, Nagroda Krytyków Filmowych
Steve McQueen - Urodził się w Londynie w 1969 r. Studiował najpierw w Chelsea School of Art and Goldsmiths College, a potem jeszcze przez rok w Tisch School of the Arts w Nowym Jorku.
Jest uznanym artystą wizualnym - jego prace, pokazywane w muzeach na całym świecie, posiadają
w swoich zbiorach najznamienitsze instytucje: Guggenheim, Tate, Centre Pompidou. Głód jest jego debiutem fabularnym. Po premierze filmu zachwyceni krytycy zgodnie obwieścili, że pojawił się
w europejskim kinie prawdziwy talent.
W Irlandii Północnej 5 maja 1981 roku umiera Bobby Sands, pierwszy więzień, który głodówką walczy
z nieludzkim systemem więziennictwa i brytyjską okupacją. Trudny i nadal bolesny temat jest dla autora Głodu pretekstem do stworzenia wstrząsającej i mimo wszystko oderwanej od politycznego kontekstu, opowieści o istocie człowieczeństwa. W wielu wymiarach. Świetnie skonstruowany (seria krótkich
i dynamicznych, niemal pozbawionych dialogu scen w więzieniu kontrastuje z jednym, dziesięciominutowym ujęciem, w którym bohater podejmuje decyzję o strajku) i przepięknie sfotografowany przez Seana Bobbitta film zasłużenie zbiera wszystkie nagrody. Film z jednej strony przeraża swoim tematem, ale z drugiej fascynuje swoim pięknem. Poprzez estetyzację fizjologii reżyser osiągnął wstrząsający efekt. Uhonorowany prestiżową canneńską Złotą Kamerą za najlepszy debiut Steve McQueen nie jest artystą „znikąd”, choć rzeczywiście dotąd nie zrealizował żadnego filmu fabularnego. Jego nazwisko znane jest przede wszystkim bywalcom prestiżowych galerii sztuki od Tate po Centre Pompidou i Muzeum Guggenheima, a sam McQueen jest cenionym artystą wizualnym.
W 1999 roku otrzymał prestiżową brytyjską nagrodę Turnera, co ugruntowało jego pozycję na rynku sztuki. Wizualna wrażliwość i świadomość formy wzmocniły jedynie intelektualną siłę wyrazu tego nieprzeciętnego filmu.
- Kiedy producent Jan Younghusband z Channel 4 zetknął się ze mną na początku 2003 roku nie było jeszcze wojny w Iraku, historii więźniów z Guantanamo Bay i Abu Graib, ale teraz, po czasie pojawiły się aż nadto widoczne podobieństwa między losami mojego bohatera a współczesnością. Historia się powtarza, a wielu ludzi ma świeże wspomnienia podobne do tych, które opisuje mój film. Musimy pamiętać, że takie rzeczy jeszcze niedawno działy się w Wielkiej Brytanii - mówi McQueen.
Wstęp - 10 zł |