Opis: Racine odczytany na nowo. „Brytanik” to jedna z politycznych sztuk sławnego dramaturga, w której wykorzystując konkretny epizod z historii cesarstwa rzymskiego, autor ukazuje mechanizmy, jakie rządziły polityką zarówno kiedyś, jak i dziś. Na przykładach postaci z kart starożytnej historii Racine ukazuje machinacje za kulisami władzy, a także to, jak uczucia prywatne oddziałują na państwowe decyzje.
Miłość czy nienawiść tak samo, jak interes polityczny mogą bowiem wpływać na ostateczne działania rządzących. Co ważne, reżyser Stéphane Braunschweig ukazuje to wszystko w sposób współczesny z absolutnym szacunkiem dla tekstu Racine’a.
Choć sztuka nosi tytuł „Brytanik”, to głównym bohaterem jest Neron – cesarz-potwór. Akcja tragedii skupia się na wczesnym okresie jego rządów i pokazuje rozwój i degradację osobowości młodego cesarza, który walcząc o tron, kazał otruć tytułowego Brytanika. Był to syn cesarza Klaudiusza i Messaliny, pretendent do objęcia władzy w Rzymie po śmierci Klaudiusza. Racine wprowadza w tragedii konflikt racji stanu, bo Brytanik chce się ożenić z krewną pierwszego cesarza Rzymu (Augusta), Junią, co zagraża władzy Nerona, ale także osobistej rywalizacji Nerona i Brytanika o miłość Junii. Ponieważ dziewczyna wybiera Brytanika, Neron każe go otruć podczas uczty. Tak wątki polityczne splatają się z osobistymi.
Obsada:
Clotilde de Bayser jako Albine, powiernica Arypiny
Laurent Stocker jako Neron, cesarz Rzymu, syn Arypiny
Hervé Pierre jako Burrus, wychowawca Nerona
Stéphane Varupenne jako Brytanik, syn zmarłego cesarza Klaudiusza
Georgia Scalliet jako Junia, ukochana Brytanika
Benjamin Lavernhe jako Narcisso, wychowawca Brytanika
Dominique Blanc jako Agrypina, wdowa po Klaudiuszu, matka Nerona
Realizatorzy:
Stéphane Braunschweig inscenizacja i scenografia
|